Iława – Ostróda

Trasy Turystyczne

Iława – Ostróda

Wybierz się we wspaniałą przygodę drogą wodną kanałami i jeziorami przez Żuławy oraz Mazury! Czeka mnóstwo obiektów hydrotechnicznych, zieleni i historii, a także ogrom niespodzianek i innych atrakcji.

Wyprawę można rozpocząć w Ostródzie. To właśnie tamtędy, poprzez śluzy, docieramy do Buczyńca, by następnie znaleźć się w Elblągu. Całą przygodę możemy także zacząć w Iławie. Płyniemy atrakcyjnym Jeziorakiem, przepływamy akweduktem nad jeziorem Karnickim, a następnie znajdujemy się w Miłomłynie. Możemy dopłynąć do Ostródy przez śluzy lub do Elbląga przez pochylnie.

Proponowane trasy wycieczek

Jezioro Jeziorak stanowią najdłuższe oraz szóste co do wielkości jezioro w Polsce. Akwen położony jest w obrębie Krajobrazowego Parku Pojezierza Iławskiego. Na pływających czekają przepiękne pejzaże i panoramy miast. Rejs po Jezioraku to idealna okazja do podziwiania bogatej linii brzegowej z mnóstwem zatok, półwyspów oraz wysp.

Podczas rejsu uczestnicy opływają największą w Polsce wyspę na jeziorze Jeziorak – Wielką Żuławę o powierzchni prawie 84 ha. Z kolei na lądzie wzdłuż trasy ciągnie się Szlak św. Jakuba.

Kanał Iławski jest zlokalizowany na Pojezierzu Iławskim. Stanowi zachodnią odnogę Kanału Elbląskiego oraz łączy węzeł wodny w Miłomłynie z jeziorem Jeziorakiem. Kanał uruchomiono w 1860 roku, a jego powstanie pozwoliło na swobodną żeglugę pomiędzy Ostródą i Elblągiem oraz Iławą a Miłomłynem..

Szlak wodnego z Miłomłyna do Jezioraka ma długość 11.5 km., zaś sama długość Kanału Iławskiego liczy 10 Km., szlak wiedzie przez wykopany kanał, dalej przez sztuczny nasyp na jeziorze Karnickim, następnie wpada do jeziora Dauby, skąd wpływamy do zatoki Kraga na Jezioraku. Podczas budowy Kanału Iławskiego należało zmierzyć się z problemem różnicy poziomów wody pomiędzy jeziorami Karnickim, Ilińsk a Jeziorakiem. Poziom jeziora Karnickiego jest około 3 metry niższy niż Jezioraka oraz 2 metry niższy niż jezioro Ilińsk, koło Miłomłyna. Zamiast budowy kosztownych śluz, zdecydowano się na usypanie sztucznej grobli – na środkowym zwężeniu jeziora usypano wał o długości 484 metrów, wysokości 6 metrów i szerokości 50 metrów. Środkiem wału biegnie rynna o szerokości 10 metrów i głębokości 1,5 metra. Trasa wiedzie więc akweduktem nad jeziorem Karnickim, dokładnie płyniemy 2 metry powyżej poziomu jeziora Karnickiego, niestety widoki zasłaniają liczne drzewa i roślinność.

Trasa rejsu odbywa się na odcinku Kanału Elbląskiego pomiędzy Ostródą, a Miłomłynem. Wycieczka rozpoczyna się od podziwiania niezwykłej panoramy Ostródy lub śluzy Miłomłyn. Na uwagę zasługuje szczególnie sceneria Kanału Elbląskiego. W okolicy Miłomłyna znajduje się najstarsza część Kanału Elbląskiego. W tym miejscu, w 1844 roku, rozpoczęto budowę Kanału. Podczas rejsu przepływamy śluzą Miłomłyn oraz śluzą Zieloną – to tzw. śluzy komorowe, pierwotnie o konstrukcji drewnianej, później zamienionej na betonową.
Kanał Dobrzycki ma długość 2700 m i jest jednym z najstarszych kanałów na ziemiach polskich. Łączy jez. Jeziorak z jez. Ewingi. Kanał jest kręty i miejscami bardzo wąski. Przecinają go linie energetyczne i most. Wodniacy mogą cumować do dwóch pomostów cumowniczych. Wodniaków zaskakuje nieregularność brzegów, przypominająca czasem bardziej niewielką, meandrującą rzeczkę niż regularny kanał.
Śluza Ostróda przeszła kompleksową renowację. Niegdyś mechanizmy napędowe wrót były napędzane ręcznie, a wrota otwierały się przy pomocy łańcucha sprzężonego z drewnianą belką, który był zamocowany do podstawy pomostu komunikacyjnego. Obecnie mamy operatora z pilotem, a z dwóch stron śluzy znajdują się semafory świetlne.

Śluza Ostróda posiada wrota dwuskrzydłowe. Przed śluzą możemy zacumować do pomostu z polerami. W okolicy znajdują się znaki żeglugowe oraz łaty wodowskazowe.

Na tej osiemnastokilometrowej trasie, którą nazywa się Szlakiem Szeląga, można napotkać chronione gatunki ptaków. Teren ten posiada niezwykłe walory kulturowe i przyrodnicze. Trasa wiedzie przez Jezioro Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg Wielki i Szeląg Mały. Statki pokonują śluzy dwukrotnie – w Ostródzie i Małej Rusi – co jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika rejsu.

Zaplanuj urlop i pływaj po kanałach Iławskim i Ostródzkim!

Warto wiedzieć.

Kanał Iławski przebiega wzdłuż zalesionych odcinków, a drzewa tutaj rosną tuż nad wodą. Wpływa to na zmniejszenie żeglownego prześwitu, dlatego często płyniemy w półmroku. Trzeba być przygotowanym na konary i części drzew, które znajdują się w wodzie. W kilku miejscach występują duże spłycenia, dlatego trzeba zachować czujność.

Kanał Iławski to także liczne, ostre zakręty. Występują one w pobliżu Wrót Bezpieczeństwa. Należy postępować zgodnie ze znakami oraz nadawać sygnały dźwiękowe.

Rezerwat „Jasne”

Rezerwat obejmuje oligotroficzne jezioro Jasne (pow. 11,19 ha), dystroficzne jezioro Luba (pow. 2,42 ha), torfowiska występujące w rynnie pojeziernej oraz okalające je drzewostany. Łączna powierzchnia rezerwatu to aż 106,30 ha.

BOOK NOW BOOK NOW