Zwiedzaj Gdańsk

Chcesz poznać nasze piękne miasto od innej strony? Spróbuj, a przekonasz się, że inna strona Gdańska ma czar, którego długo nie zapomnisz. Przyjdź do nas, wypożycz łódź i startujemy!
Łódkę już masz? Zapnij kapok, pamiętaj, że na wodzie obowiązuje zasada, taka jak w życiu – większy może zrobić Ci krzywdę! Dlatego zawsze duże łódki mają pierwszeństwo, przy każdym moście i kładce zwróć na to szczególną uwagę.
No to wypływamy na najpiękniejszy wodny szlak turystyczny – rzeką Motławą. Przeczytaj, co możesz zobaczyć, jednocześnie czując powiew wiatru we włosach i słońce na twarzy. Mamy pewność, że będą to dla Ciebie niezapomniane wrażenia.

Most Krowi i Krowia Brama

Ruszamy w prawą stronę i nie schylajcie głów! Przepływamy pod Mostem Krowim – jest to najstarszy gdański most, obecnie przeznaczony jedynie do użytku pieszego prowadzi z ul. Ogarnej na Wyspę Spichrzów. W latach 1901-1902 drewniany dotychczas Most Krowi został zastąpiony zwodzoną konstrukcją stalową, uruchamianą elektrycznie.
Po II wojnie światowej zalano go betonem i jak wszystkie inne mosty w Gdańsku, unieruchomiono.
Jednocześnie po prawej mijamy Bramę Krowią. Nazwa wzięła się od jej pierwotnej funkcji – to właśnie tą drogą gdańscy rzeźnicy przepędzali swe bydło na pastwiska i z powrotem – przez tzw. Kładkę Krowią (Most Krowi).

Spichlerz Błękitny Baranek

I już na naszej wodnej drodze kolejny zabytek Gdańska – Spichlerz Błękitny Baranek, zwany również Wisłoujściem. Znajduje się na Wyspie Spichrzów, a jego historia sięga XVI w. Po zbombardowaniu Gdańska przez wojska radzieckie w 1945 r. spichlerz „Błękitny Baranek” pozostał jedynym historycznym obiektem magazynowym na Wyspie Spichrzów, w którym zachowana została nie tylko fasada, czyli frontowa ściana budynku, ale też wnętrze – belkowanie i konstrukcja stropów. W latach 1995-2008 wykonano naprawy i konserwacje budynku, który obecnie jest częścią Muzeum Archeologicznego i wewnątrz prezentuje przeróżne wystawy.
Mijając Błękitnego Baranka zobaczysz też ruiny innych spichlerzy, które nie przetrwały w tak dobrej kondycji.

Marina Żabi Kruk

Żegnamy się ze spichlerzami, a na horyzoncie ukazuje nam się Przystań Żabi Kruk. Znajduje się z dala od ścisłego centrum miasta, dzięki czemu jest kameralna i przytulna. Naciesz oczy widokiem na stary port. Tutaj kończy swój bieg Stara Motława, więc i my robimy zwrot. Przyjrzyj się jeszcze małemu Mostowi Popielnemu – powstał w 1643 roku, łączył Stare Przedmieście z Wyspą Spichrzów, był zwodzony i zamykany na noc. Jak już wiesz – ten most także został w późniejszych latach unieruchomiony.
Płyniemy dalej ku przygodzie! W lewo patrz i pomachaj naszej przystani Boat&Bike!

Długie Pobrzeże, Galeon Lew

Długie Pobrzeże to nic innego jak nasz gdański deptak ciągnący się wzdłuż całej Motławy – mijamy go cały czas po lewej stronie. Dawniej nazywany był Długim Mostem. Znajdują się tu liczne historyczne bramy, ale również współczesne restauracje i sklepiki. Właśnie to miejsce fotografowane z Zielonego Mostu lub Wyspy Spichrzów stanowi najbardziej rozpoznawalną wizytówkę Gdańska.
Cumuje tu również bardzo charakterystyczny – Galeon Lew. Jest to statek stylizowany na XVII-wieczny galeon, którym popłyniesz z Gdańska do Westerplatte i wysłuchasz ciekawych anegdot np. o gdańskiej stoczni od przewodników.

Kładka św. Ducha

Przed nami obrotowa kładka św. Ducha. Całkiem nowy nabytek naszego miasta, albowiem funkcjonuje ona od 2020 roku. Elementy kładki powstawały w hali, następnie zostały przetransportowane na pontonie holownikiem Hetman z Elbląga do Gdańska. Kładka ma szklane elementy, jest pięknie podświetlona od spodu, co daje niesamowity efekt po zmierzchu. Spacerując po Gdańsku, warto zapoznać się z harmonogramem otwierania i zamykania kładki dla pieszych. 

Przepływając tutaj zachowaj szczególną ostrożność – nie przepływaj w trakcie otwierania/zamykania kładki – czekaj cierpliwie na zielone światło i podziwiaj gdańską architekturę wokół.

Żuraw

I dopłynęliśmy do symbolu Gdańska – po lewej zobaczysz nasz wspaniały Żuraw. Największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, który jednocześni pełnił funkcję największej bramy wodnej Gdańska. Obecnie znajduje się w nim zrekonstruowany i zarazem czynny mechanizm napędowy. Żuraw służył nie tylko do przeładunku, ale wykorzystywano go również do stawiania i opuszczania masztów. Jego funkcje zmieniały się na przestrzeni lat – tracił znaczenie militarne, powstawały w nim mieszkania, zaczęła maleć jego rola jako dźwigu, aż w 1945 r. spłonął częściowo jego środek. Obecnie jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego.

Rejsy turystyczne w Gdańsku

Nowa Motława – Marina Gdańsk

Vis a vis Żurawia skręcając w prawo, wpłynęlibyśmy na Nową Motławę i ukazałaby nam się Marina Gdańska, a na jej końcu Śluza Kamienna. Przystań ta ma 290 m długości i mieści się przy nabrzeżu Szafarnia. Od wielu lat Marina uczestniczy w programie Błękitna Flaga.

Muzeum Morskie

My jednak płyniemy prosto przed siebie w stronę słońca – i zaraz po naszej prawej stronie mijamy Narodowe Muzeum Morskie. Zamysłem było powołanie do życia kompleksu portowo-muzealnego wkomponowanego w serce starego portu gdańskiego, w którego skład wchodziłyby Żuraw, Spichlerze na Ołowiance, nabrzeża, jednostki pływające. Niestety niespełna pół wieku temu jedynie Żuraw został odbudowany po zniszczeniach wojennych i dlatego to tam była główna siedziba Muzeum. Obecna nazwa Narodowego Muzeum Morskiego została nadana w 2013 roku.

Sołdek

I dopłynęliśmy do największej gwiazdy na tych wodach – statek Sołdek wita Was po prawej stronie. Latem, 1989 roku przy nabrzeżu Ołowianki zacumował jako statek-muzeum. Był pierwszym pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej. Sołdek od pierwszego podniesienia bandery w 1949 r. do zakończenia swojej służby w 1981 r. odbył 1479 rejsów.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Kolejna perła gdańskiej Ołowianki po prawej to Polska Filharmonia Bałtycka. Swoje początki ma tuż po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. i zaczynała swoją działalność u naszych sąsiadów w Sopocie. Obecnie to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają melomani nie tylko z regionu, ale także z kraju i z całego świata.

Baszta Łabędź

Na lewo patrz! Mijamy Basztę Łabędź, która została wzniesiona na fundamentach Baszty Rybackiej, zbudowanej przez zakon krzyżacki. Gdańszczanie ją rozebrali, a na przyrośniętej do lądu wysepce postawili okrągłą, ściętą od strony miasta, czterokondygnacyjną basztę, ze strzelnicami wycelowanymi w kierunku zburzonego zamku. Obecnie mieści się tutaj siedziba Polskiego Klubu Morskiego. W tym miejscu na Motławie swój przystanek ma Tramwaj Wodny.
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku

AmberSky

Nowoczesny punkt widokowy w naszym mieście – koło widokowe AmberSky. Nazwa nawiązuje do naturalnego bogactwa miasta – bursztynu. Dla miłośników patrzenia na otoczenie z innej perspektywy, z dreszczykiem emocji jest to świetne miejsce na spojrzenie na Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi już żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel.
Przed Tobą znajduje się kładka zwodzona na Ołowiankę – pamiętaj, uważaj na większych od siebie, ustąp im pierwszeństwa, przepłyń tylko wtedy, gdy masz zielone światło.
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej

W głębi po lewej mijasz właśnie Muzeum II Wojny Światowej, które zostało otwarte w 2017 roku. Jego sercem jest wystawa główna zlokalizowana 14 metrów ziemią, zajmując niemal 5 tysięcy metrów powierzchni. Wystawa przedstawia historię ludności cywilnej żyjącej podczas II wojny światowej.
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku

Stocznia Gdańska

Dalej, prosto przed siebie do Stoczni! Dopłynąłeś do rozgałęzienia? Pod żadnym pozorem nie wpływaj w prawą odnogę, tzw. Kanał Kaszubski – wpłynięcie tam grozi surowymi karami i jest niebezpieczne dla Ciebie. Trzymaj się lewej strony, nie skuś się, żeby wpłynąć w Kanał Kaszubski – karą jest m.in. konfiskata kaucji.
Wpłyń pomiędzy Galar Gdański, a po znajdujące się po prawej zabudowania stoczniowe. To tutaj narodziła się Solidarność – pokojowy ruch, mający na celu uzyskanie wolności, demokracji i jednoczenia Europy. Po II wojnie światowej, w zniszczonym Gdańsku pierwsze prace stoczniowe rozpoczęły się w 1945 r. Dwa lata później, na bazie dawnych stoczni Cesarskiej i Schichaua utworzono państwowe przedsiębiorstwo Stocznia Gdańska. W sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk w obronie zwolnionej z zakładu Anny Walentynowicz, który szybko stał się początkiem i częścią ogólnopolskiego protestu przeciwko opresyjnej polityce władz PRL.

Tutaj również zachowuj ostrożność przed większymi jednostkami, dopłyń do dawnego Mostu Pontonowego, obecnie nosi nazwę Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, wykonaj sprawnie manewr zawracania i jeszcze raz poczuj gdańską historię, przypatrując się Stoczni z poziomu wody.

Nie skręć przypadkiem w Kanał Kaszubski, który teraz znajduje się po lewej stronie. Uwaga! Wracamy na naszą spokojną przystań tą samą drogą, którą tu przypłynęliśmy. Teraz widziane wcześniej zabytki możesz podziwiać jeszcze raz!

Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
Rejsy turystyczne w Gdańsku
BOOK NOW BOOK NOW