Zwiedzaj Gdańsk

Wypożyczalnia sprzętu wodnego Boat & Bike oferuje szeroki wybór sprzętu do wszelkich zadań wodnych. Wypożyczając nasze motorowery wodne lub łódź mogą Państwo udać się na wspaniałą wędrówkę po rzece Motławie. Polecamy wam profesjonalny sprzęt do rzecznych eskapad, korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia w tej dziedzinie, będziecie państwo mogli wybrać się na krótką lub też dłuższą wycieczkę po Gdańsku, wszystko to zależy od czasu i chęci.

Rzeka Motława

Głównymi dopływami Rzeki Motławy są Radunia i Kłodawa i wychodzą do niej z Pojezierza Kaszubskiego. Płynąc szlakiem Rzeki Motławy, będziemy mogli zwiedzać mnóstwo atrakcji, zabytków. Zabytków do zwiedzenia jest wiele, dlatego dobrze jest się nie spieszyć, lecz poddać się nurtowi rzeki Motławy i popłynąć jednocześnie rozkoszując się cudownym krajobrazem. Musimy tutaj zaznaczyć, że dolna część szlaku Rzeki Motławy

jest dostępna właśnie dla większych łodzi motorowych, płynąc wzdłuż tego szlaku, przybrzeże jest pięknie zadrzewione a sam szlak niezwykle malowniczy. Na samym końcu tej rzeki w samym śródmieściu Gdańska możemy zobaczyć już pływające statki pasażerskie. Dlatego szlak Starej Motławy stanowi niezwykle atrakcyjny sposób na zwiedzanie Gdańska, a to ze względu na jej liczne zabytki wzdłuż brzegów.

 

Jeśli chcemy dokładnie zbadać wszystkie atrakcje, jakie mamy na szlaku Motławy, musimy poświęcić na to przynajmniej jeden dzień. Gdańsk jest bardzo atrakcyjnym miastem, wszystkim znane są jego ulice czy uliczki, które cieszą nasze oczy, wszędzie tam można z powodzeniem dotrzeć na piechotę, jednak z perspektywy podróżowania i zwiedzania łodzią jeszcze wiele przed nami.

By zobaczyć wszystkie ciekawostki, musimy poświęcić temu czas, sama wycieczka wokół znanych nam wysp jak Spichrzów, Ołowianki czy też znanych nam z historii bastionów nad Opływem Motławy zajmie nam parę godzin.

Między mostami Krowim i Zielonym znajduje się nasza wypożyczalnia, mosty te łączą Wyspę Spichrzów z Głównym Miastem.

Płynąc łódką po Motławie od mostu Zielonego zahaczamy o długie pobrzeże, gdzie możemy z powodzeniem zwiedzić wizytówkę Gdańska, czyli Żurawia (rok budowy 1400-1444r )
Płynąc dalej, możemy zobaczyć wyspę Ołowianka, gdzie mieści się Centralne Muzeum Morskie, tam również cumuje SS Sołdek, jest to pierwszy w Polsce powojenny statek handlowy, który został skonstruowany po 2 wojnie światowej. Jest to obiekt muzealny i można śmiało podziwiać jego walory zabytkowe.Gdy popłyniemy dalej, zobaczymy Muzeum Morskie oraz Filharmonię Bałtycką, gdzie latem organizowane są koncerty. Możemy zatem, z perspektywy rzecznej podziwiać występy i rozkoszować się piękną muzyką, nie obawiając się, że nie starczy dla nas miejsca.

Gdy popłyniemy dalej, będziemy przybliżać się do ujścia Motławy i jednocześnie Martwej Wisły, stamtąd możemy już zobaczyć na horyzoncie dźwigi ze Stoczni Gdańskiej.
Na tak zwanym Haku Polskim skręcając w prawą odnogę rzeki Martwej Wisły płyniemy już wzdłuż Nabrzeża Flisaków, możemy podziwiać tutaj kutry rybackie i przyglądać się pracy rybaków. Gdy udamy się w kierunku Mostu Siennickiego, możemy popłynąć dalej i znaleźć się w okolicach mostu im. Jana Pawła II, a potem popłynąć dalej na Wyspę Sobieszowską.
Chcąc zostać w centrum miasta, za Mostem Siennickim trzeba skręcić w prawo i płynąć dalej kierując się na Opływ Motławy, zobaczymy śluzę przeciwpowodziową, która czasami jest zamykana z powodu wysokiego stanu wody.
Możemy płynąć dalej, gdy wybierzemy się za śluzę, zobaczymy znów zupełnie inny krajobraz niż do tej pory, gdzie zobaczymy budynki Dolnego Miasta, naszym oczom ukażą się stare zabytkowe kamieniczki oraz kościoły katedralne z pięknymi ornamentami. To miejsce budzi zupełnie inne odczucia, gdy możemy podziwiać je z pozycji rzeki. Bastiony fortyfikacji przykują naszą uwagę i wzbudzą lekką zadumę w naszym sercu.

Na samym kocu Rzeki Mołtawy dopływamy do Śluzy Kamiennej, jest to historyczna śluza, gdzie umieszczony jest na niej znak ukazujący poziom wody, jaki osiągnęła ona w kwietniu w 1829 roku, wówczas była to jedna z największych powodzi w Gdańsku.

Tutaj wrota śluzy są otwarte, możemy z powodzeniem płynąć dalej, a na horyzoncie zobaczymy gdańską starówkę.

BOOK NOW BOOK NOW