Zwiedzaj Gdańsk
Łódkę już masz? Zapnij kapok, pamiętaj, że na wodzie obowiązuje zasada, taka jak w życiu – większy może zrobić Ci krzywdę! Dlatego zawsze duże łódki mają pierwszeństwo, przy każdym moście i kładce zwróć na to szczególną uwagę.
No to wypływamy na najpiękniejszy wodny szlak turystyczny – rzeką Motławą. Przeczytaj, co możesz zobaczyć, jednocześnie czując powiew wiatru we włosach i słońce na twarzy. Mamy pewność, że będą to dla Ciebie niezapomniane wrażenia.
Most Krowi i Krowia Brama
Jednocześnie po prawej mijamy Bramę Krowią. Nazwa wzięła się od jej pierwotnej funkcji – to właśnie tą drogą gdańscy rzeźnicy przepędzali swe bydło na pastwiska i z powrotem – przez tzw. Kładkę Krowią (Most Krowi).
Spichlerz Błękitny Baranek
Mijając Błękitnego Baranka zobaczysz też ruiny innych spichlerzy, które nie przetrwały w tak dobrej kondycji.
Marina Żabi Kruk
Płyniemy dalej ku przygodzie! W lewo patrz i pomachaj naszej przystani Boat&Bike!
Długie Pobrzeże, Galeon Lew
Cumuje tu również bardzo charakterystyczny – Galeon Lew. Jest to statek stylizowany na XVII-wieczny galeon, którym popłyniesz z Gdańska do Westerplatte i wysłuchasz ciekawych anegdot np. o gdańskiej stoczni od przewodników.
Kładka św. Ducha
Przepływając tutaj zachowaj szczególną ostrożność – nie przepływaj w trakcie otwierania/zamykania kładki – czekaj cierpliwie na zielone światło i podziwiaj gdańską architekturę wokół.
Żuraw
I dopłynęliśmy do symbolu Gdańska – po lewej zobaczysz nasz wspaniały Żuraw. Największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, który jednocześni pełnił funkcję największej bramy wodnej Gdańska. Obecnie znajduje się w nim zrekonstruowany i zarazem czynny mechanizm napędowy. Żuraw służył nie tylko do przeładunku, ale wykorzystywano go również do stawiania i opuszczania masztów. Jego funkcje zmieniały się na przestrzeni lat – tracił znaczenie militarne, powstawały w nim mieszkania, zaczęła maleć jego rola jako dźwigu, aż w 1945 r. spłonął częściowo jego środek. Obecnie jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego.
Nowa Motława – Marina Gdańsk
Muzeum Morskie
Sołdek
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Baszta Łabędź
AmberSky
Przed Tobą znajduje się kładka zwodzona na Ołowiankę – pamiętaj, uważaj na większych od siebie, ustąp im pierwszeństwa, przepłyń tylko wtedy, gdy masz zielone światło.
Muzeum II Wojny Światowej
Stocznia Gdańska
Dalej, prosto przed siebie do Stoczni! Dopłynąłeś do rozgałęzienia? Pod żadnym pozorem nie wpływaj w prawą odnogę, tzw. Kanał Kaszubski – wpłynięcie tam grozi surowymi karami i jest niebezpieczne dla Ciebie. Trzymaj się lewej strony, nie skuś się, żeby wpłynąć w Kanał Kaszubski – karą jest m.in. konfiskata kaucji.
Wpłyń pomiędzy Galar Gdański, a po znajdujące się po prawej zabudowania stoczniowe. To tutaj narodziła się Solidarność – pokojowy ruch, mający na celu uzyskanie wolności, demokracji i jednoczenia Europy. Po II wojnie światowej, w zniszczonym Gdańsku pierwsze prace stoczniowe rozpoczęły się w 1945 r. Dwa lata później, na bazie dawnych stoczni Cesarskiej i Schichaua utworzono państwowe przedsiębiorstwo Stocznia Gdańska. W sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk w obronie zwolnionej z zakładu Anny Walentynowicz, który szybko stał się początkiem i częścią ogólnopolskiego protestu przeciwko opresyjnej polityce władz PRL.
Tutaj również zachowuj ostrożność przed większymi jednostkami, dopłyń do dawnego Mostu Pontonowego, obecnie nosi nazwę Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, wykonaj sprawnie manewr zawracania i jeszcze raz poczuj gdańską historię, przypatrując się Stoczni z poziomu wody.
Nie skręć przypadkiem w Kanał Kaszubski, który teraz znajduje się po lewej stronie. Uwaga! Wracamy na naszą spokojną przystań tą samą drogą, którą tu przypłynęliśmy. Teraz widziane wcześniej zabytki możesz podziwiać jeszcze raz!