Iława – Ostróda
Trasy Turystyczne

Iława – Ostróda
Wyprawę można rozpocząć w Ostródzie. To właśnie tamtędy, poprzez śluzy, docieramy do Buczyńca, by następnie znaleźć się w Elblągu. Całą przygodę możemy także zacząć w Iławie. Płyniemy atrakcyjnym Jeziorakiem, przepływamy akweduktem nad jeziorem Karnickim, a następnie znajdujemy się w Miłomłynie. Możemy dopłynąć do Ostródy przez śluzy lub do Elbląga przez pochylnie.

Proponowane trasy wycieczek
Podczas rejsu uczestnicy opływają największą w Polsce wyspę na jeziorze Jeziorak – Wielką Żuławę o powierzchni prawie 84 ha. Z kolei na lądzie wzdłuż trasy ciągnie się Szlak św. Jakuba.
Kanał Iławski jest zlokalizowany na Pojezierzu Iławskim. Stanowi zachodnią odnogę Kanału Elbląskiego oraz łączy węzeł wodny w Miłomłynie z jeziorem Jeziorakiem. Kanał uruchomiono w 1860 roku, a jego powstanie pozwoliło na swobodną żeglugę pomiędzy Ostródą i Elblągiem oraz Iławą a Miłomłynem..
Szlak wodnego z Miłomłyna do Jezioraka ma długość 11.5 km., zaś sama długość Kanału Iławskiego liczy 10 Km., szlak wiedzie przez wykopany kanał, dalej przez sztuczny nasyp na jeziorze Karnickim, następnie wpada do jeziora Dauby, skąd wpływamy do zatoki Kraga na Jezioraku. Podczas budowy Kanału Iławskiego należało zmierzyć się z problemem różnicy poziomów wody pomiędzy jeziorami Karnickim, Ilińsk a Jeziorakiem. Poziom jeziora Karnickiego jest około 3 metry niższy niż Jezioraka oraz 2 metry niższy niż jezioro Ilińsk, koło Miłomłyna. Zamiast budowy kosztownych śluz, zdecydowano się na usypanie sztucznej grobli – na środkowym zwężeniu jeziora usypano wał o długości 484 metrów, wysokości 6 metrów i szerokości 50 metrów. Środkiem wału biegnie rynna o szerokości 10 metrów i głębokości 1,5 metra. Trasa wiedzie więc akweduktem nad jeziorem Karnickim, dokładnie płyniemy 2 metry powyżej poziomu jeziora Karnickiego, niestety widoki zasłaniają liczne drzewa i roślinność.
Śluza Ostróda posiada wrota dwuskrzydłowe. Przed śluzą możemy zacumować do pomostu z polerami. W okolicy znajdują się znaki żeglugowe oraz łaty wodowskazowe.
Zaplanuj urlop i pływaj po kanałach Iławskim i Ostródzkim!
Warto wiedzieć.
Kanał Iławski przebiega wzdłuż zalesionych odcinków, a drzewa tutaj rosną tuż nad wodą. Wpływa to na zmniejszenie żeglownego prześwitu, dlatego często płyniemy w półmroku. Trzeba być przygotowanym na konary i części drzew, które znajdują się w wodzie. W kilku miejscach występują duże spłycenia, dlatego trzeba zachować czujność.
Kanał Iławski to także liczne, ostre zakręty. Występują one w pobliżu Wrót Bezpieczeństwa. Należy postępować zgodnie ze znakami oraz nadawać sygnały dźwiękowe.

Rezerwat „Jasne”
Rezerwat obejmuje oligotroficzne jezioro Jasne (pow. 11,19 ha), dystroficzne jezioro Luba (pow. 2,42 ha), torfowiska występujące w rynnie pojeziernej oraz okalające je drzewostany. Łączna powierzchnia rezerwatu to aż 106,30 ha.